Špeciálne ocenenie pre nášho kolegu, druhé miesto pre Noemu z Padiny

V piatej literárnej súťaži s názvom Dolnozemské zlaté pero mali tak ako po minulé roky právo zúčastniť sa Slováci z Maďarska, Rumunska, Bulharska, Chorvátska, Srbska, ako aj Slováci žijúci na Slovensku a pôvodom sú zo spomínaných krajín.

       Úspech zaznamenali aj tento rok účastníci z našej obce: Špeciálnu cenu za poviedku Rivalky v kategórii dospelých dostal náš kolega – novinár Ján Špringeľ z Kovačice, kým žiačka Noema Grnčová zo ZŠ maršala Tita z Padiny sa medzi žiakmi základných škôl umiestnila na druhom mieste v próze za text s názvom  Škrečkove Jankove zázračné narodeniny.

       V porote zasadli známe a uznávane spisovateľské mená zo Slovenska: Zlata Matláková, Miroslav Demák a Pavol Tomašovič. Hlavnou koordinátorkou a iniciátorkou projektu a súťaže je Katarína Koňaríková, predsedníčka Spolku Slovákov z Bulharska so sídlom v Bratislave. Online zborník prác z tohtoročnej súťaže bude čoskoro zverejnený na stránke organizátora.

       Slávnostné odovzdávanie cien sa uskutoční čoskoro na Slovensku v priestoroch Bulharského kultúrneho inštitútu v centre Bratislavy.

       Okrem Zborníka prác v elektronickej podobe z predchádzajúcich štyroch súťaží sú ocenené práce publikované aj v časopise Slovákov bulharského pôvodu žijúcich na Slovensku s názvom Fajauka, v relácii Rádia Devín Slovenského rozhlasu, verejnoprávny mediálny servis v relácii o kultúre a umení pod názvom Ars litera a organizátorov podporujú aj prestížne literárne časopisy vydávané v Bratislave Dotyky a Literárny týždenník.

       Cieľom literárnej súťaže je zachovanie slovenského jazyka a literatúry medzi Slovákmi v zahraničí.

       Tohtoročná súťaž trvala do 1. mája. Vlastnou tvorbou, poéziou a prózou, zapojili sa žiaci základných škôl, stredoškoláci a dospelí.       

       Pripomeňme, že naša obec mala zastúpenie aj medzi víťazmi predchádzajúcich štyroch literárnych súťaží s rovnakým názvom. Názvy predtým ocenených štyroch prozaických textov Jána Špringeľa sú: Delija, Kanan, Milionári a Ďobka, pričom Noema získala uznanie za vlaňajší prozaický text – Škrečok v aute.

Radio Televizija Opštine Kovačica

Learn More →

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *