Na pripravovaní akčného plánu pre Slovákov žijúcich v záhraničí sa zúčastnila aj predsedníčka NRSNM Dušanka Petráková.

Vypracovanie akčného plánu v súlade so stratégiou na roky 2022 – 2026 pokračuje v úrade pre Slovákov žijúcich v záhraničí v SR. Úlohou stratégie je zlepšiť životy všetkých Slovákov mimo ich matičnej krajiny. Na príprave stratégie aj Akčného plánu sa podieľajú všetky relevantné subjekty zo Srbska, vrátane Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny.

Zástupkyňa Národnostnej rady slovenskej národnostnej menšiny Dušanka Petráková sa pri tejto príležitosti stretla s predstaviteľmi Úradu pre Slovákov žijúcich v záhraničí, prezidentom Milanom Jánom Pilipom, podpredsedom Petrom Prohackom, Milinou Sklabinskou z Politického a Strategického výboru, Janou Kopaničkovou a Vladislavou Jančoškovou z Výboru pre dary.

Petraková predstavila zástupcom úradu predovšetkým nové zloženie národnej rady a programy, ktoré plánuje realizovať s cieľom posilniť slovenskú komunitu v Srbsku. Predsedníčka NRSNM Dušanka Petráková pri tejto príležitosti uviedla, že sa plánuje zlepšiť znalosti predstaviteľov občianskeho sektora v oblasti tvorby projektov a nájsť tak ďalšie spôsoby financovania a spolufinancovania aktivitou Slovákov, ktorých úlohou je zlepšovať a rozvíjať zachovanie národnej kultúry a tradícií. Petraková upozornila, že realizácia projektov, ktoré priniesli dobré výsledky pre slovenskú komunitu v Srbsku, bude pokračovať a tie, ktoré do nej neprispeli, budú ukončené. Ako jeden z najdôležitejších cieľov NR vyzdvihla spoluprácu slovenských osád v Srbsku a Vojvodine. So zástupcami Úradu pre Slovákov žijúcich v záhraničí diskutovala Petráková na tému skvalitnenia práce týždenníka Hlas ľudu, teda hovorilo sa o rekonštrukcii budovy, v ktorej sídli jediný list, ktorého zakladateľom je NRSNM. Jednou z tém stretnutia bola aj výstavba Slovenského domova. Dušanka Petráková po stretnutí vyjadrila veľkú spokojnosť s tým, že na Akčnom pláne sa pracuje v súlade s reálnymi potrebami Slovákov žijúcich za hranicami Slovenska a že je to aj ďalší cieľ v práci NR pokiaľ ide o komunitu.Slováci v Srbsku – každá komunita Slovákov má svoje špecifické potreby a NR ich bude podporovať rovnomerne podľa týchto potrieb.

Želimir Šipicki

Learn More →

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *