Maliarke Eve Husárikovej najvyššie štátne vyznamenanie Slovenskej republiky

Eve Husárikovej, insitnej maliarke z Kovačice, prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila štátne vyznamenanie – Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj kultúry a umenia zahraničných Slovákov

Kovačičanka Eva Husáriková bola medzi 33 ľuďmi, ktorí boli ocenení najvyššími štátnymi vyznamenaniami Slovenskej republike. Husárikovej na slávnostnom ceremoniáli v priestoroch Koncertnej siene Slovenskej filharmónie v Bratislave Medailu prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj kultúry a umenia zahraničných Slovákov odovzdala prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Husáriková si podľa skupiny podávateľov kandidatúry zaslúžila najvyššie štátne uznanie za polstoročie šírenia dobrého mena Slovákov, a teda aj Slovenskej republiky vo svete. Viac ako 50 rokov verne zaznamenávala výjavy zo života slovenského ľudu prostredníctvom obrazov a v súčasnosti je najstaršou maliarkou kovačického insitného umenia. Husáriková, ktorá maľuje od roku 1969, čerpá motívy z každodenného života: maľuje svadby, rodinné oslavy, detské hry, ale aj pasenie husí, prácu na poli, ako aj bohaté interiéry s vyšívanými vankúšmi, farebnými posteľami a stenami. Na svojich obrazoch často znázorňuje aj kvety. Zvýrazňuje určité detaily, najmä jasno červenou, ružovou alebo modrou farbou. Vzhľadom na to, že Husáriková venuje veľkú pozornosť detailom, jej obrazy majú aj etnografickú hodnotu. Doteraz mala vyše 30 samostatných výstav v krajine i vo svete a viac ako 300-krát vystavovala kolektívne.

Prezidentka Čaputová na slávnostnom ceremoniáli udeľovania najvyšších štátnych vyznamenaní pri príležitosti 31. výročia vzniku Slovenskej republiky zablahoželala a poďakovala oceneným: „Píšete príbeh Slovenska – svojou prácou, obetavosťou, vedeckým bádaním, odvahou, umeleckými dielami, alebo aj stopami v snehu či na ľadovej ploche. Vydržme ho spoločne písať ďalej. Som presvedčená, že príbeh písaný takýmito výnimočnými ľuďmi nám bude spoľahlivo ukazovať cestu“, uviedla preyidentka Čaputová.

Pri tejto príležitosti sa v utorok 16. januára o 17h vo veľkej sieni farského úradu v Kovačici, uskutoční stretnutie s Evou Husárikovou, laureátkou ocenenia prezidentky Slovenskej republiky, kde bude možné osobne gratulovať pani Husárikovej na tomto významnom ocenení.

Naslovna foto : fb/Zuzana Čaputová

Radio Televizija Opštine Kovačica

Learn More →

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *