Nekoliko decenija se s pravom smatra da je Kovačica – metropola naivne umetnosti. Činjenica je, međutim, da Kovačica nije samo slikarska, već i punim pravom i duže decenija od slikarstva i muzička sredina. Više od jednog veka je, naime, za ovdašnje Slovake Kovačica i „Meka“ muzičke kulture.
Markov i Čehov orkestar je početkom prošlog veka nastupao u Americi. Stanovnici opštine Kovačica se raduju uspesima koje u zemlji i inostranstvu imaju pevači, folkloristi, orkestri, orguljaši i manifestacije Kovačice – Dečija svadba, zatim dva dečija muzička festivala pod pokroviteljstvom pokrajine, školski, gimnazijski i crkveni horovi, folklorni ansambli, uspešna učešća u prestižnim emisijama kao što je Zem spieva u Slovačkoj ili brojnim značajnim dešavanjima u Srbiji i Slovačkoj, vokalni solisti i solistkinje su snimili sijaset pesama za radio i TV arhive.
Graditelj gudačkih instrumenata Jan Njemček i pijanista Nikola Rackov su rodjeni Kovačičani koji doprinose i učešćem svake godine na Carevčevim danima.
Pavel Tomaš stariji i Pavel Balaž su izdali vrsnu knjigu slovačkih narodnih pesama.
Bole Miloradović je napisao publikaciju o gradnji gudačkih instumenata u kojoj kaže da je Kovačica – citiram – carstvo nebesko, a ipak, tu, na zemlji.
Stoga su verovatno bili u pravu srpski novinari kada su posle jednog događaja – muzičkog takmičenja u Leskovcu Kovačičanke nazvali – Slavujima.
Jan Špringel